You're not here for the recipes.
So let's get into it, shall we?
Let's start at the beginning: in order to have a school, you need to have students. Depending on your school type (preschool, elementary, primary, middle, high, secondary, whatever you call yourself), the number and variety of those students will change.
In order to have someone to teach those students and administer the school, you need employees.
Those employees have to get paid, so where does the money come from?
The basics of enrollment are that in order to operate, a school needs an ever-renewing source of prospective students. Designing an effective process, and managing it well, is what we call "enrollment management."
A simple formula exists to figure out how to run these schools and how to manage tuition and enrollment:
Let's get a little deeper into how this works for most schools.
Illustratives Example
Here is a very basic example, simplified beyond belief. The idea is to illustrate the direct relationship between tuition and costs.
A one-room schoolhouse
Clearly as costs go up beyond the miscellaneous amount here, there will be a need to either increase tuition per child or increase enrollment. And at the outset, this equation nets out to zero.
Going one step further... and again noting made up numbers for simplicity's sake...
A one room per grade level elementary school
Costs: $355,000 personnel + $45,000 = $400,000
Revenue: $400,050
As you can see, there is a minor net gain of $50. This larger school incurs many additional costs and charges an increased tuition to account for it. That said, there are very few advantages of scale at this point. The relationship between the number of students and the associated needs climbs higher and higher. Doubling the size of this example school would provide some small benefits of scale - the need to still only have one principal and instead of doubling extra staff/teachers, only 2 more added here.
A two room per grade level elementary school
Costs: $725,000
Revenue: $725,400
And here we have the makings of scale and where a truly transcendent strategy begins to take hold. Here we have increased revenue versus the one classroom per grade level example while decreasing tuition and netting a minor amount. If the school were to charge the same as the previous example, the tuition revenue would yield an additional $75,000, good enough for a rainy day or additional staff.
One final example could be very useful and instructive as well...
A co-ed, Catholic, high school
Costs: $4,365,000
Revenue: $4,365,000
With these as the basics, you can start adding enrollment, adding comparatively minor fees, increasing philanthropic giving, and decreasing costs on the way to a smaller tuition and/or greater reserves. For example, if the total cost amount stays the same, a decrease of $500,000 at the current student level would lead to a tuition reduction of about $500. An increase of 50 students at the current cost and revenue projections would lead to a decreased tuition amount of approximately $200. Of course these numbers are made up and not based on a specific example.
But what it comes down to is this: enrollment is the straw that stirs the drink. Without enrollment, you have no school. Without enrollment, you flounder. Make sure you focus on enrollment - and give it the time and attention it deserves.